• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer




Of The Hearth

Faith, Family, and Forging a Difference

  • About
    • About Me
    • About the Blog
    • Contact
  • Archives
  • Printables
  • Privacy and Disclosures
  • Recipes
  • Series
  • Topics
You are here: Home / Managing Finances / 10 Money Wasters at the Grocery Store

10 Money Wasters at the Grocery Store

May 22, 2017 By Shannon This post may contain affiliate links and this site uses cookies. Click here for details.

A couple of weeks ago we considered a number of cheap and nutritious foods that are great purchases for those of us who are pinching pennies.

There are numerous money wasters lurking at the grocery store. Here are 10 of these and their budget-friendly alternatives.

In contrast to these foods, there are a number of grocery items—including many with relatively low prices—that are wastes of money. Let’s consider these and their budget-friendly alternatives.

Wastes of money at the grocery store

Name brand products

Generic products often contain the same ingredients as name brand items, yet the name brand items cost 25-30% more (source). I know that name brand items can sometimes be of better quality than their generic equivalents, but there’s often no discernible difference (or only a small difference) between the two. If we select only a few name brand items (those we feel are truly superior in quality) but purchase generic versions of everything else, we can save hundreds of dollars each year.

Individually packaged snacks

Individually packaged snacks (such as cookies, chips, or crackers that come in small bags) can cost twice as much per ounce as the exact same snacks do when sold in regular packages. For example, in one store near my house, name brand cheese cracker sandwiches sold in an 8 ounce box cost $0.31 per ounce, while those sold in a box that contains 12 “snack packs” cost $0.52 per ounce. We can shave several dollars off each grocery bill by purchasing snacks in regular packages and placing these in our own reusable snack containers.

Precut fruits and veggies

Packages of precut fruits and veggies (such as lettuce, cauliflower, watermelon, and pineapple) cost about $0.50 more per ounce than their intact counterparts. Yes, it takes a little more effort to wash and chop these fruits and vegetables for ourselves, but the cost savings is significant.

Sweets from the bakery

Sweets prepared in grocery store bakeries cost a lot more than those made at home. In one store near me, a vanilla cake with buttercream frosting costs $8.49. I can prepare a similar cake in my home from scratch for about $3.80. If I were in a hurry and needed something more convenient, I could use a boxed cake mix and a tub of icing (which would also yield a cake that costs around $4.00, depending on the brands used). If we’ll just roll up our sleeves and do a little work, we can save quite a bit of money (and spare our bodies unnecessary preservatives and things like hydrogenated oils) by preparing homemade cookies and cakes.

Bottled water

Bottled water costs approximately 300 times the cost of tap water (source). You read that right: 300 times. Not only does the expense of bottled water gouge your wallet, but the plastic bottles left behind don’t biodegrade, so they’re harmful to the environment. Purchasing water filters to use in our homes—even high-quality filters—is a much more economical and eco-friendly option.

Microwave popcorn

The popcorn kernels in packages of microwave popcorn cost roughly $0.25 more per ounce than loose popcorn kernels. Given microwave popcorn also contains a number of unhealthy ingredients (hydrogenated oils, dyes, artificial flavors, etc.), we have every reason to choose the more affordable loose kernels. We can prepare these easily in an air popper or in the microwave (simply place a couple tablespoons of kernels in a paper lunch sack, fold over the top, and microwave for 2-3 minutes or until the popping stops).

Vinaigrette salad dressings

Bottles of vinaigrette dressings cost about twice as much as their homemade equivalents ($0.36 versus $0.18 per ounce). Simple vinaigrettes are easy to make; simply combine your preferred varieties of vinegar and oil, then add in whatever additional flavors you would like (sun-dried tomatoes, Dijon mustard, black pepper, garlic, etc.).

Nonstick cooking sprays

Generic nonstick cooking sprays—oils contained in aerosol cans—cost approximately $0.33 per ounce. Generic oils, on the other hand, cost as little as $0.04 per ounce. As you can see, it is much more affordable for us to purchase oils and apply these to pans and dishes using spray bottles (stainless steel or glass) or sprayers designed for spraying cooking oils.

Snack foods located at the register

Though they are quite tempting, the candy bars, chips, and other goodies near the registers are overpriced. For example, a regular Snickers® bar at the register costs $0.53 per ounce, while snack bars in a bag cost $0.23 per ounce. If we want snacks of this type, it’s best to get them back in the candy or snack aisles.

Single-serve coffee pods

The coffee in single-serve pods costs significantly more than coffee purchased by the pound. The former typically costs about $0.66 per cup, while the latter costs about $0.28 per cup (source). This means that single-serve pods cost more than twice as much as regular coffee. If you drink three cups of coffee each day, you’ll save $400 each year by purchasing regular coffee instead of single-serve coffee pods!

Final thoughts

I’m sure these money wasters are just the tip of the iceberg. What additional items have you found to be money wasters? Please share your insights with us!

Related posts:

Shared at the following:

The Art of Home-Making, Tuesday Talk, Coffee and Conversation, and Tuesdays with a Twist.

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Enjoy this post? Let others know about it:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Click to share on X (Opens in new window) X
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Click to print (Opens in new window) Print
  • More
  • Click to share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Click to share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Click to share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Click to share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn

Filed Under: Managing Finances Tagged With: frugal living




Reader Interactions

Comments

  1. Carol says

    May 22, 2017 at 6:36 am

    Yes I agree. Many of the food products mentioned are what I call convenience food. It’s always better to make your own bag of snacks, cut fruit or veggies, etc. I also find that if a supermarket has its own brand, their versions are just as good as brand names for less.

    • Shannon says

      May 24, 2017 at 1:10 pm

      Hi Carol,
      We save bunches by buying generic brands (or store brands)!

  2. Jamie @ Medium Sized Family says

    May 22, 2017 at 6:54 am

    I definitely prefer to portion out my own foods, too. I also like being able to control the portion size for extra savings!

    • Shannon says

      May 24, 2017 at 1:12 pm

      Great point about the portion size, Jamie! Not only does it cost less to purchase a large package and portion it out yourself, but you can actually choose how much constitutes a “portion.”

  3. Gentle Joy Photography says

    May 23, 2017 at 9:17 am

    There are whole areas of the grocery store that I never walk through… I never buy from those areas. 🙂

    • Shannon says

      May 24, 2017 at 1:20 pm

      Avoiding certain areas could be a super helpful strategy!

  4. Stefanie says

    May 23, 2017 at 2:03 pm

    I used to spend so much money on single serving bags of chips for my kids before I realized it’s just as easy (and cheaper) to buy a big bag and separate the chips into individual plastic bags!

    • Shannon says

      May 24, 2017 at 1:22 pm

      It’s amazing how we don’t always pick up on these things right away, isn’t it, Stefanie? I’m glad you discovered the cheaper approach!

Primary Sidebar

Let’s Connect!

  • Bloglovin
  • Facebook
  • Pinterest
  • RSS

Email Subscription

Never miss a post! Enter your email address to receive notifications of new posts by email.

Search Of The Hearth

Topics

Recent Posts

  • Four Superb Spring Pancakes
  • May 2025 Dinner Menu
  • 9 Useful Containers to Use as Easter Baskets
  • April 2025 Dinner Menu
  • Pull-On Diaper Comparison
  • March 2025 Dinner Menu
  • Easy DIY Heart Pouch Valentines
  • February 2025 Dinner Menu

Popular Posts

DIY Bubble Wands
Printable Vacation Packing List
17 Bible Verses to Encourage Dads
How to Fix the Enamel on a Tub or Sink to Stop Rust Formation
Easy DIY Puppet Theater from a Cardboard Box
Philly Cheese Meatloaf
How to Store a Cucumber Without it Getting Mushy
Super Easy Beef and Rice Casserole

Tags

babies book reviews civic involvement cleaning tips cooking tips current events date night ideas eliminating debt friendship frugal living green living handling differences health and safety holidays hospitality i will just for fun menu planning organized living personal finance pregnancy preschoolers product reviews projects and crafts recipes school-age children serving others spiritual growth technology toddlers

Popular Conversations

Rotating Daily Cleaning Scedule
Philly Cheese Meatloaf recipe
Is it really possible for moms to find time to spend with God? Yes, it is! Here’s how three busy moms make it happen.
Daily Cleaning Schedule 2016
Do you want to show respect to your husband but you’re not quite sure what this should look like? Here are 8 practical ways to show him your respect.
Home Decorating Considerations for Christian Women

Footer

Disclaimer

© 2012-2022 OF THE HEARTH. All Rights Reserved. Please see the About tab on the menu for details about the site, including privacy, advertisement, affiliate link, and comment policy information.
Of The Hearth

Copyright © 2025 · Daily Dish Pro On Genesis Framework · WordPress · Log in