• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer




Of The Hearth

Faith, Family, and Forging a Difference

  • About
    • About Me
    • About the Blog
    • Contact
  • Archives
  • Printables
  • Privacy and Disclosures
  • Recipes
  • Series
  • Topics
You are here: Home / Keeping the Home / Cost of Homemade vs. Prepackaged Breakfast Sandwiches

Cost of Homemade vs. Prepackaged Breakfast Sandwiches

March 9, 2016 By Shannon This post may contain affiliate links and this site uses cookies. Click here for details.

Homemade foods tend to be healthier and often cost less than their prepackaged counterparts. Thus, whenever possible, I try to make homemade varieties.

Price Comparison Between Homemade and Prepackaged Breakfast Sandwiches | Is it really more affordable to make homemade breakfast sandwiches?

Sometimes I wonder if it is really more affordable to make homemade versions. This week my husband and I crunched some numbers so we could compare the cost of homemade versus prepackaged breakfast sandwiches.

We purchased all of the components needed to make biscuit breakfast sandwiches. In order to make it easy to calculate the costs of the individual components, we purchased frozen biscuits and rolls of breakfast sausage instead of preparing these from scratch. We spent $15.20, which allowed us to make 20 breakfast sandwiches.

Cost of Homemade vs Prepackaged Breakfast Sandwiches | Is it really more affordable to make homemade breakfast sandwiches?

Honestly, I was surprised that the homemade versions cost $0.36 less per sandwich than the prepackaged versions. I assumed they would cost less, but I thought it would be just a few cents less. If we had purchased 20 prepackaged sandwiches instead of making our own, we would have spent $22.40. That’s $7.20 more than we spent on the homemade ones!

After making the sandwiches, I wrapped them in plastic wrap and placed them in the freezer. My husband loves to eat one before work in the morning, so we pull one out of the freezer before bed so it can thaw in the fridge overnight. It then takes a short time in the microwave (about 45 seconds) to heat.

Do you make a lot of homemade foods? Which save you the most money?

Related posts:

Shared at the following link parties:

Coffee and Conversation, Think Tank Thursday, From House to Home, Shine Blog Hop, Creativity Unleashed, Inspiration Spotlight, Living Proverbs 31, Tuesdays with a Twist, Share The Wealth, and Home and Garden Thursday.

Enjoy this post? Let others know about it:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Click to share on X (Opens in new window) X
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Click to print (Opens in new window) Print
  • More
  • Click to share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Click to share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Click to share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Click to share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn

Filed Under: Keeping the Home, Managing Finances Tagged With: cooking tips, frugal living




Reader Interactions

Comments

  1. AnneMarie says

    March 9, 2016 at 9:48 am

    I think it’s really cool that you number-crunched! Thanks for sharing the results with us. My mom raised us kids on homemade foods, so I have a very strong bias for homemade over pre-made, and sometimes that’s blinded me to the fact that there are foods out there that can be the same price or cheaper if you buy it pre-made. I do try to use mostly homemade, though, since it’s healthier and fairly cost-effective, and it does save lots of money! I just made a big batch of breakfast burritos the other day to freeze which did not cost anywhere near what it would have in the store. For a while I made our noodles and tortillas homemade, but I then realized that it was worth it to me to spend a tiny bit of money more on the convenience factor of buying those foods pre-made.

    • Shannon says

      March 10, 2016 at 6:27 am

      Hi AnneMarie,
      You make a good point about the convenience factor of some foods. “Convenience” is something that doesn’t have a price! I’m generally willing to work a bit harder in order to save some money, but I agree with you that there are some foods that I purchase for convenience. I’ve tried making tortillas and have failed miserably, so I continue to buy these at the store!

  2. Anna of stuffedveggies says

    March 9, 2016 at 10:18 am

    Thanks for a fascinating analysis! I, too, am surprised that the price difference wasn’t even greater!

    • Shannon says

      March 10, 2016 at 6:30 am

      Hi Anna,
      I think if I would have made the biscuits from scratch that the price difference would increase slightly. However, it was easier to do the math with frozen biscuits than to calculate the cost of a few cups of flour, a pinch of salt, etc.

  3. Maria says

    March 10, 2016 at 12:38 pm

    Smart idea to compare the two. To be able to see the bottom line between two similar products is definitely helpful. My husband and I did the same thing with baby food. Pricing it out, it will cost us significantly more to buy the pre-made ones (organic or otherwise) than just making our own. It took a little bit more work, but for the money we were saving, it was worth it. Thanks for joining us again for #shinebloghop this week, Shannon! I always love reading your pieces 🙂

    • Shannon says

      March 12, 2016 at 12:53 pm

      Hi Maria,
      While you can’t put a price tag on your time, we often find that this extra work is worth it when it saves money!

  4. Candace says

    March 15, 2016 at 6:54 am

    I love making homemade pizza. I use Smitten Kitchen’s no kneed pizza dough recipe. It tastes better than take out and is less hassle too.

    • Shannon says

      March 15, 2016 at 11:51 am

      Hi Candace,
      It would be fun to do a comparison like this on homemade pizza! I make homemade pizza, too, and it really is pretty easy to make. Thanks for sharing this!

Trackbacks

  1. Share the Wealth Sunday Link Up {#51} - Money Savvy Living says:
    April 9, 2016 at 5:02 pm

    […] Cost of Homemade vs. Prepackaged Breakfast Sandwiches  You are paying a premium for those pre-packaged items!  Homemade is usually healthier (and less preservatives than pre-packaged)… and tastes better too! […]

Primary Sidebar

Let’s Connect!

  • Bloglovin
  • Facebook
  • Pinterest
  • RSS

Email Subscription

Never miss a post! Enter your email address to receive notifications of new posts by email.

Search Of The Hearth

Topics

Recent Posts

  • May 2025 Dinner Menu
  • 9 Useful Containers to Use as Easter Baskets
  • April 2025 Dinner Menu
  • Pull-On Diaper Comparison
  • March 2025 Dinner Menu
  • Easy DIY Heart Pouch Valentines
  • February 2025 Dinner Menu
  • Favorite Winter Posts and an Update on Site Upgrades

Popular Posts

17 Bible Verses to Encourage Dads
Super Easy Beef and Rice Casserole
Printable Vacation Packing List
How to Fix the Enamel on a Tub or Sink to Stop Rust Formation
The Best Ways to Ease Symptoms of Hand, Foot, and Mouth Disease
DIY Bubble Wands
How to Store a Cucumber Without it Getting Mushy
Why Wives Are the Ones Who Nag in Marriage

Tags

babies book reviews civic involvement cleaning tips cooking tips current events date night ideas eliminating debt friendship frugal living green living handling differences health and safety holidays hospitality i will just for fun menu planning organized living personal finance pregnancy preschoolers product reviews projects and crafts recipes school-age children serving others spiritual growth technology toddlers

Popular Conversations

Rotating Daily Cleaning Scedule
Philly Cheese Meatloaf recipe
Is it really possible for moms to find time to spend with God? Yes, it is! Here’s how three busy moms make it happen.
Daily Cleaning Schedule 2016
Do you want to show respect to your husband but you’re not quite sure what this should look like? Here are 8 practical ways to show him your respect.
Home Decorating Considerations for Christian Women

Footer

Disclaimer

© 2012-2022 OF THE HEARTH. All Rights Reserved. Please see the About tab on the menu for details about the site, including privacy, advertisement, affiliate link, and comment policy information.
Of The Hearth

Copyright © 2025 · Daily Dish Pro On Genesis Framework · WordPress · Log in