• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer




Of The Hearth

Faith, Family, and Forging a Difference

  • About
    • About Me
    • About the Blog
    • Contact
  • Archives
  • Printables
  • Privacy and Disclosures
  • Recipes
  • Series
  • Topics
You are here: Home / Managing Finances / Does Healthy Eating Really Cost More?

Does Healthy Eating Really Cost More?

February 17, 2014 By Shannon This post may contain affiliate links and this site uses cookies. Click here for details.

A common complaint about healthy eating is that it’s expensive. I tend to share the perception that it’s costly. After all, when I grocery shop, fresh fruits and vegetables certainly appear to cost more than processed junk foods.

I have wondered, though, if it really costs more to eat healthily or if this is a myth we perpetuate because we don’t want to sacrifice flavor or because we’re too lazy to plan ahead and prepare more of our own foods. I’ve taken a closer look at this question and found some interesting answers.

Studies on the cost of healthy eating

Researchers have found conflicting findings when they’ve studied the cost of food. For example, in one study conducted by the U.S. Department of Agriculture’s Economic Research Service (discussed in this article), researchers found that many healthy foods are not any more costly than unhealthy ones. In another study (discussed here) researchers determined that it costs $1.50 more per person per day to purchase healthy foods instead of unhealthy foods.

So which is it? I decided to see what I could find by doing some price comparisons at a nearby grocery store.

Check out these price comparisons from a local grocery store to gain some insight into the costs of healthy and unhealthy foods.

Notes about the price comparisons

  • The serving sizes I’ve listed in the table are those noted in the nutrition facts for each food item. As noted beneath the table, I’m not sure the precise sizes of the servings of the homemade items. Keep in mind that many of us eat more than a serving size. Who eats just 1 oz. of potato chips or 1 Pop-Tart pastry (especially when 2 pastries come in each envelope)? If you eat more than one serving, then the cost of the food will increase accordingly.
  • I found the prices for these items at a local Wegmans grocery store. I used only non-sale prices. You may find the prices are slightly lower or higher depending on where you shop, if you can find items on sale, and/or if you have coupons.
  • I use some organic items, so the prices of the homemade meals may be slightly lower if prepared exclusively with conventionally produced foods.
  • The homemade meals listed in the table are items I’ve prepared previously. I calculated their costs when I originally shared the recipes on this blog. (Here are those recipes: Quick Jambalaya, Sloppy Joe Macaroni and Cheese, and Mini Breakfast Stratas.)
  • I do not use the term “less healthy” to arbitrarily vilify particular foods. However, if you compare the nutrition facts between the items in each row, there’s no question as to which is a healthier option. Feel free to ask if you have any questions regarding why I included particular items.

Obviously these price comparisons provide us with limited information. I compared a small number of items and the items in each row aren’t equivalent in all cases. Additionally, prices will vary based on which brands you purchase and if these are purchased in small amounts or in bulk.

Despite these limitations, the comparisons have given me something to think about. Quite frankly, I was surprised at how much less many of the healthy items cost in comparison to the unhealthy items. I’m beginning to believe that healthy eating can cost the same as less healthy eating if certain strategies are enlisted. I’ll discuss these strategies next week.

Are you surprised at these comparisons? What do you find as you grocery shop? Do healthier foods cost more than less healthy foods?

Related posts:

Shared on the following link-ups:

Frugal Days, Sustainable Ways, Thrifty Thursdays, Thrive @ Home, Welcome Home Wednesday, Works for Me Wednesday, One Project at a Time, Titus 2sday &  Titus 2 Tuesday.

Enjoy this post? Let others know about it:

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • Print
  • More
  • Pocket
  • Reddit
  • Tumblr
  • LinkedIn

Filed Under: Managing Finances, Promoting Healthful Living Tagged With: cooking tips, health and safety, personal finance




Reader Interactions

Comments

  1. Adam Faughn says

    February 17, 2014 at 10:26 am

    This is a very good comparison, especially with your “notes” underneath. It is very easy to just say, “Healthy eating is more expensive.” While that may be true, it may not be *as* more expensive as we are led to think. With some planning, eating much healthier can still fit in even a budget that is quite small.

    • Shannon says

      February 17, 2014 at 10:53 am

      Hi Adam,
      I found it very helpful to make the comparisons. You’re exactly right that healthy eating can fit in a budget…even a small one!

  2. Norma VanMatre says

    February 18, 2014 at 2:47 pm

    The other thing that comes to mind, with the growing cost of health care and the advantages in regard to our health the cost is, by far, less in the long run to eat healthy!

    • Shannon says

      February 18, 2014 at 2:51 pm

      Great point!

  3. Marie says

    February 18, 2014 at 4:34 pm

    Good comparison. Healthy eating always gets tagged as more expensive, but it is possible to fit it in to a workable budget. Nice post. Visiting here from Titus 2sday link-up.

    • Shannon says

      February 18, 2014 at 7:52 pm

      Hi Marie,
      I agree. Thanks for visiting. 🙂

  4. Becca @ The Earthlings Handbook says

    February 20, 2014 at 3:01 pm

    Nice post! The specific comparisons are really helpful. I’ve found that we can get many healthy ingredients for low prices–sometimes even organic for less money than pesticided–by buying in bulk in reused containers so we’re not paying for packaging.

    • Shannon says

      February 21, 2014 at 11:06 pm

      Yes! I love the bulk bins at the grocery store.

  5. Lisa says

    February 20, 2014 at 8:42 pm

    I posted a very similar post on the same day! It’s as if we were channeling the same energy! http://thewellnesswife.com/buy-healthy-save-money/

    • Shannon says

      February 21, 2014 at 11:05 pm

      Thanks for sharing!

  6. Tam says

    February 22, 2014 at 9:51 am

    Thank you for this post. I had to get very honest with myself about this topic. I liked my junk food (still do!!) and the excuse that it was cheaper. However, once I looked at what I truly spent on eating and drinking (not just what I spent at the grocery store), I realized I did indeed spend more while adhering to my “cheap junk food diet”. The drive-through, the snack machines at work, the frozen custard or sugary drinks that I grabbed throughout the week all added up! I falsely (conveniently??) believed I was spending less because my grocery store receipt showed a lower total. I learned that a junky, processed “diet” left me and my family unsatisfied and much more likely to reach for quick, convenient and ultimately costly snacks.

    • Shannon says

      February 22, 2014 at 10:18 am

      Hi Tam,
      Those trips through the drive-through and visits to the snack machines really can add up! You make a great point that these can make it appear as though you’re spending a small amount on groceries. Thanks for sharing your story!

      P.S. We still like “junk food,” too, we just reserve it for rare, special occasions! 🙂

  7. Jenn says

    February 23, 2014 at 6:32 pm

    I think that healthy eating can definitely be cheaper, but it can also be more costly. It all depends on what you are buying! Fresh fruits and veggies are normally really affordable.

Primary Sidebar

Let’s Connect!

  • Bloglovin
  • Facebook
  • Pinterest
  • RSS

Email Subscription

Never miss a post! Enter your email address to receive notifications of new posts by email.

Search Of The Hearth

Topics

Recent Posts

  • May 2025 Dinner Menu
  • 9 Useful Containers to Use as Easter Baskets
  • April 2025 Dinner Menu
  • Pull-On Diaper Comparison
  • March 2025 Dinner Menu
  • Easy DIY Heart Pouch Valentines
  • February 2025 Dinner Menu
  • Favorite Winter Posts and an Update on Site Upgrades

Popular Posts

Philly Cheese Meatloaf
How to Store a Cucumber Without it Getting Mushy
17 Bible Verses to Encourage Dads
Printable Vacation Packing List
Cheesy Baked Egg in Toast
Easy DIY Puppet Theater from a Cardboard Box
Build-Your-Own Sliders: A Great Meal for a Crowd
Comprehensive List of Life Skills for Ages 2-18

Tags

babies book reviews civic involvement cleaning tips cooking tips current events date night ideas eliminating debt friendship frugal living green living handling differences health and safety holidays hospitality i will just for fun menu planning organized living personal finance pregnancy preschoolers product reviews projects and crafts recipes school-age children serving others spiritual growth technology toddlers

Popular Conversations

Rotating Daily Cleaning Scedule
Philly Cheese Meatloaf recipe
Is it really possible for moms to find time to spend with God? Yes, it is! Here’s how three busy moms make it happen.
Daily Cleaning Schedule 2016
Do you want to show respect to your husband but you’re not quite sure what this should look like? Here are 8 practical ways to show him your respect.
Home Decorating Considerations for Christian Women

Footer

Disclaimer

© 2012-2022 OF THE HEARTH. All Rights Reserved. Please see the About tab on the menu for details about the site, including privacy, advertisement, affiliate link, and comment policy information.
Of The Hearth

Copyright © 2025 · Daily Dish Pro On Genesis Framework · WordPress · Log in