• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer




Of The Hearth

Faith, Family, and Forging a Difference

  • About
    • About Me
    • About the Blog
    • Contact
  • Archives
  • Printables
  • Privacy and Disclosures
  • Recipes
  • Series
  • Topics
You are here: Home / Keeping the Home / Handling the Upfront Costs of Buying in Bulk

Handling the Upfront Costs of Buying in Bulk

January 7, 2013 By Shannon This post may contain affiliate links and this site uses cookies. Click here for details.

The judicious purchase of foods and household items in bulk can be a wonderful strategy for decreasing how much you spend on groceries. While bulk purchases often have lower per unit costs, they do cost more upfront because you are buying large quantities.

Bulk purchases cost more upfront, but they often have lower per unit costs. How can you, on a limited budget, handle the upfront costs of bulk purchases?

A 16 oz. package of pasta costs $0.99. You can get the same pasta for only $0.83 per 16 oz. if you’re able to purchase it in bulk (the 96 oz. package sells for $4.98). Similarly, a 16 oz. bag of shredded cheese costs $3.99. You can get the same shredded cheese for $2.80 per 16 oz. if you’re able to purchase it in bulk (the 80 oz. bag sells for $13.98).

As you can see from these numbers, bulk purchases may save you money in the long run, but you must have more money to make the initial purchases. If your budget is anything like mine, you don’t have enough money available to pay the upfront costs. Once you’re in the swing of making bulk purchases, the money you save each month can be saved and used to pay for the next bulk purchase, but how do you scrounge up enough to make the initial purchases? I’ve found 3 strategies that are realistic for my household.

Strategies for getting started with bulk purchasing

  • If surplus money becomes available unexpectedly, such as from an income tax return or a pay bonus from work, use some of it to make a few bulk purchases. For each product purchased, divide the cost of the product by the number of months it will last you. Then take that amount of money out of your food or household supply budget for the appropriate number of months and put it in savings. When you run out of the products, you will have money saved to make the next bulk purchases.
  • Even if surplus money does not become available, you can hold back a small amount of your budget for one or two months in order to make a bulk purchase the following month. Pick just one or two staple items when getting started. Use this strategy a few times during the year in order to build up the number of items you are able to purchase in bulk.
  • Find “bulk buying buddies” with whom to share the expense. Find family members, friends, or neighbors who are interested in purchasing the same products you would like to purchase. Then go in together on the purchases. In doing this, you will be paying less upfront. Of course, you will not have bulk portions, but you will still be paying the lower per unit prices. This tactic is especially useful if your home does not have large amounts of storage space.

Do you make bulk purchases? What ways have you found to handle the upfront costs of buying in bulk?

Related posts:

Shared on the following link-ups:

The Not Just Homemaking Party, Frugal Crafty Home, Coffee and Conversation, Teach Me Tuesday, Motivation Monday, Wise Woman, Thriving Thursday, WholeHearted Home & Frugal Days, Sustainable Ways.

Enjoy this post? Let others know about it:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Click to share on X (Opens in new window) X
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Click to print (Opens in new window) Print
  • More
  • Click to share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Click to share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Click to share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Click to share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn

Filed Under: Keeping the Home, Managing Finances Tagged With: frugal living




Reader Interactions

Comments

  1. Roweena says

    June 7, 2015 at 3:30 pm

    I’m glad you addressed this! I see so much on the benefits of bulk buying, but never on how to afford it. It is expensive to begin with. Now to see if one of these approaches will work for us…

    • Shannon says

      June 7, 2015 at 9:12 pm

      It can be a challenge to get started. I hope you find a strategy that works for you! 🙂

  2. lorraine williamson says

    June 8, 2015 at 9:40 pm

    thank you for the tips I’ve been trying to figure out how to get my stockpiles up thanks again for the wonderful ideas

    • Shannon says

      June 9, 2015 at 9:50 am

      Hi Lorraine,
      I’m pleased to share the ideas. I hope they help you!

Trackbacks

  1. Frugal TIPbits: How to Use Fewer Paper Towels says:
    May 6, 2013 at 11:37 am

    […] Handling the Upfront Costs of Buying in Bulk […]

  2. Clarifying Credit (Part 1) says:
    May 7, 2013 at 8:51 pm

    […] Handling the Upfront Costs of Buying in Bulk […]

  3. The Significance of Standby Power says:
    July 9, 2013 at 5:46 pm

    […] Handling the Upfront Costs of Buying in Bulk […]

  4. Does Buying in Bulk Create Waste? says:
    July 24, 2013 at 6:30 am

    […] Handling the Upfront Costs of Buying in Bulk […]

  5. Win Big? Risks & Rewards of Bulk Buying - The Lottery Hub says:
    June 5, 2024 at 3:38 am

    […] of the main disadvantages of buying in bulk is the large upfront cost associated with it (Handling the Upfront Costs of Buying in Bulk – Of The Hearth). Bulk purchases often require paying a higher initial amount compared to buying smaller quantities […]

Primary Sidebar

Let’s Connect!

  • Bloglovin
  • Facebook
  • Pinterest
  • RSS

Email Subscription

Never miss a post! Enter your email address to receive notifications of new posts by email.

Search Of The Hearth

Topics

Recent Posts

  • Four Superb Spring Pancakes
  • May 2025 Dinner Menu
  • 9 Useful Containers to Use as Easter Baskets
  • April 2025 Dinner Menu
  • Pull-On Diaper Comparison
  • March 2025 Dinner Menu
  • Easy DIY Heart Pouch Valentines
  • February 2025 Dinner Menu

Popular Posts

DIY Bubble Wands
Printable Vacation Packing List
17 Bible Verses to Encourage Dads
How to Fix the Enamel on a Tub or Sink to Stop Rust Formation
Easy DIY Puppet Theater from a Cardboard Box
Philly Cheese Meatloaf
50 Fun Activities for Fathers and Their Toddlers
Why Wives Are the Ones Who Nag in Marriage

Tags

babies book reviews civic involvement cleaning tips cooking tips current events date night ideas eliminating debt friendship frugal living green living handling differences health and safety holidays hospitality i will just for fun menu planning organized living personal finance pregnancy preschoolers product reviews projects and crafts recipes school-age children serving others spiritual growth technology toddlers

Popular Conversations

Rotating Daily Cleaning Scedule
Philly Cheese Meatloaf recipe
Is it really possible for moms to find time to spend with God? Yes, it is! Here’s how three busy moms make it happen.
Daily Cleaning Schedule 2016
Do you want to show respect to your husband but you’re not quite sure what this should look like? Here are 8 practical ways to show him your respect.
Home Decorating Considerations for Christian Women

Footer

Disclaimer

© 2012-2022 OF THE HEARTH. All Rights Reserved. Please see the About tab on the menu for details about the site, including privacy, advertisement, affiliate link, and comment policy information.
Of The Hearth

Copyright © 2025 · Daily Dish Pro On Genesis Framework · WordPress · Log in